مروری بر برنامه‌های غذایی که جادو می‌کنند

مروری بر برنامه‌های غذایی که جادو می‌کنند

لاغری با رژیم پرکالری

محبوبه کلباسی: کافی است این روزها به مطب جراحان و متخصصان گوارش سر بزنید تا با انبوهی از افراد روبه‌رو شوید که در صف نوبت‌دهی برای جراحی اسلیم یا بای‌پس یا یکی از روش‌های تهاجمی درمان چاقی هستند. در گفت‌وگو با این افراد متوجه می‌شوید که درد بزرگ آن‌ها بیشتر علاقه وافرشان به غذاخوردن و ناتوانی آن‌ها در اجرای رژیم‌های لاغری و به پایان رساندن این برنامه‌هاست. این افراد معمولا از کالری اندک رژیم‌های غذایی لاغری شکایت دارند و معتقدند روند کاهش کالری روزانه در این رژیم‌ها به گونه‌ای طراحی شده که آن‌ها زودتر از آنچه که باید از ادامه دادن این برنامه‌های غذایی را کنار می‌گذارند و بعد از مدتی دست به دامن انواع جراحی‌ها می‌شوند. روش‌هایی که عوارض جانبی بسیاری دارند و می‌توانند در درازمدت سلامت فرد را به خطر بیندازند اما رژیم‌های لاغری در صورتی که با نظارت پزشک دنبال شوند می‌توانند با کمترین دردسر و عارضه چاقی را از شما دور کنند. با ما همراه باشید تا علاوه بر مرور پرکالری‌ترین رژیم لاغری جهان درباره چند رژیم موثر دیگر برای کاهش وزن صحبت کنیم.

راهنمای خوردن و لاغر شدن

یکی از دلایلی که رژیم‌های غذایی ناموفق باقی می‌مانند این است که فرد نمی‌تواند تغییر در متابولیسم بدن خود ایجاد کند. بیشتر رژیم‌ها در سرعت بخشیدن به متابولیسم و سوخت‌وساز بدن موفق نیستند اما می‌خواهیم رژیمی را به شما معرفی کنیم که می‌تواند در مدت زمانی کوتاه سوخت‌وساز بدن را افزایش دهد. این رژیم باعنوان رژیم تناوبی شناخته می‌شود و یکی از محبوب‌ترین رژیم‌ها در کشورهای اروپایی است. چراکه اجرای آن موجب نمی‌شود هیچ‌وقت احساس گرسنگی سراغ‌تان بیاید.

از چه حرف می‌زنیم؟

محققان می گویند فقط یک رژیم متناوبی پرکالری می‌تواند شما را از شر چربی‌های اضافه راحت کند. آن‌ها بر این باورند که به کار بردن یک رژیم متناوبی می‌تواند بهترین تاثیر را بر سوخت‌وساز یا متابولیسم بدن بگذارد، بدون آن‌که فرد را دچار چالش بزرگ گرسنگی در طول روز کند. در این روند متخصصان تغذیه رژیم غذایی را به بیمارشان توصیه می‌کنند که براساس آن یک روز در میان فرد موظف به خوردن غذاهای پرکالری است. در حقیقت او می‌تواند از میان فهرست غذاهای پرکالری که با پزشکش آماده کرده هر چیزی که دوست دارد، انتخاب کند اما روز بعد با انتخاب غذاهای کم کالری بدن را در شرایطی قرار دهد که بدن برای چربی‌سوزی آماده شود. این کار به افزایش سرعت متابولیسم بدن کمک می‌کند و شوکی است که بدن هر یک روز در میان تجربه می‌کند تا با چاقی و چربی‌های مزاحم خداحافظی کند.

چقدر لاغر می‌شود؟

این شیوه یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها برای کاهش وزن است و می‌تواند هر دو هفته یک‌بار بین چهار تا پنج کیلو از وزن افراد را کاهش دهد. بنابراین شاید تکرار آن دوبار در سال می‌تواند به افرادی کمک کند که استعداد چاقی دارند تا بتوانند خود را در شرایط پرثبات وزنی نگه دارند.

ضرورت ثبت کالری‌ها

دشوارترین مرحله به گفته کاربران این رژیم‌ها ثبت میزان کالری در روزهای پرکالری و کم‌کالری است. ثبت کالری‌ها در این رژیم از اهمیت زیادی برخوردار است. بخصوص اگر فرد تصمیم دارد میزان کالری مورد نیازش را به صورت خرد خرد و آهسته آهسته در طول روز صرف کند. در این شرایط باید حتما یک دفترچه یادداشت کنار فرد باشد تا میزان کالری‌ها را ثبت کند. این کار خیلی دشوار است، چراکه ما نمی‌توانیم وزن یا میزان مواد مورد استفاده در خوراکی‌ها را به‌طور دقیق ارزیابی کنیم. مگر آن‌که آن غذاها را در آشپزخانه خانه خودتان آماده کرده باشید. بنابراین ثبت دقیق کالری‌ها کار دشواری است و اگر درست انجام نشود می‌تواند زحمات دو هفته‌ای فرد را به باد بدهد.

آیا برای همه مناسب است؟

رژیم گرفتن از جمله اقداماتی است که همواره باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود. این اقدام امری موقتی است و باید در دوره‌های زمانی کوتاه مدت و از طرف افراد سالم تجربه شود. افرادی که مبتلا به بیماری هستند، برای مثال بیماران مبتلا به دیابت، بیماران مبتلا به میگرن یا بیماری‌های مزمن حتما باید با درمیان گذاشتن این مسائل و بررسی روند درمان‌شان سراغ رژیم‌های غذایی بروند.

آداب تقسیم کالری

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این رژیم آن است که تقسیم کالری می‌تواند براساس سلیقه شما و متناسب با نیاز بدن شما انجام شود. برای مثال ممکن است شما بخواهید یک روز را با همکلاسی‌های دانشگاه بگذرانید و بعد از تماشای یک فیلم سینمایی به ساندویچی نزدیک دانشگاه بروید و همبرگرهای مخصوص آن‌جا را میل کنید. آیا باید بی‌خیال این تجربه ناب بشوید؟ هرگز. شما می‌توانید کل کالری آن روز را به همان وعده غذایی اختصاص دهید. البته اگر من جای شما باشیم سعی می‌کنم بخشی از همبرگر را برای میان وعده عصرگاهی نگه دارم و کل روز یک روز پرکالری را با یک همبرگر ویژه و خاطره انگیز بگذرانم. بنابراین مقصود ما این است که شما می‌توانید برای نمونه هزار کالری مورد نیازتان را به صورت دو وعده ۵۰۰ تایی کالری یا چهار وعده ۲۵۰ تایی کالری تقسیم کنید.

آیا این رژیم همه را لاغر می‌کند؟

اگر تصور می‌کنید با رعایت یک فرمول همه افراد می‌توانند کاهش وزن را در طول دو هفته تجربه کنند سخت در اشتباهید. میزان کالری مصرفی در دوره پرکالری و دوره کم‌کالری کاملا بستگی به میزان BMI شما و میزان کالری مصرفی روزانه شما دارد. برای مثال شما اگر در روز هزار کالری کنید و براساس فرمول واحد که کف کالری را هزار و۲۰۰ واحد در نظر گرفته برنامه‌تان را شروع کنید، قطعا با پایان یافتن دو هفته با اضافه وزن روبه‌رو خواهید شد و شگفت‌زده می‌شوید. بنابراین اگر ما برنامه‌ای را معرفی می‌کنیم برای مثال و برای افرادی است که میزان کالری آن‌ها در کمترین حالت از هزار و۲۰۰ بیشتر و در بیشترین حالت از هزار و۸۰۰ کالری بیشتر است.

مکانیسم عمل

در روزهای پرکالری شما با مصرف خوراکی‌های مختلفی که با توافق پزشک برایتان مشخص شده است به تغذیه سلولی می‌پردازد و درنهایت به عضله‌سازی کمک می‌کند. این کار موجب می‌شود متابولیسم و سوخت‌وساز سلولی افزایش پیدا کند. بنابراین با فرا رسیدن روز بعد که روز وعده‌های کم‌کالری است بدن آماده چربی‌سوزی می‌شود تا میزان انرژی مورد نیازش را با چربی‌سوزی تامین کند و کسری کالری را جبران کند. به این ترتیب شما بدن‌تان را دچار چرخه چربی‌سوزی می‌کنید و می‌توانید در دوهفته کاهش وزن منطقی را تجربه کنید.

رژیم تناوبی

این برنامه غذایی همان‌طور که قبلا هم گفتیم برای همه مناسب نیست، چراکه میزان کالری مصرفی شما در طول هفته و ماه باید بررسی شود تا کمترین و بیشترین میزان مصرف کالری مشخص شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به متخصص از او بخواهید یک برنامه مناسب و استاندارد برای شخص شما در نظر بگیرد.

برنامه روزهای پرکالری (هزار و۸۰۰ کیلوکالری)

صبحانه:

تخم‌مرغ متوسط: یک عدد

پنیر چدار: یک مثلث کوچک

ژامبون مرغ: یک برگه نازک

برش نان گندم: یک عدد

نارنگی یا یک پرتقال متوسط: یک عدد

میان‌وعده: کوکی بدون نمک پنج عدد+ یک قاشق چایخوری کره بادام‌زمینی

ناهار: دو

برش نان گندم کامل (۲۰۰ کیلوکالری)،

دو برش سینه‌مرغ

سالاد سبزیجات حاوی: سه برگ متوسط کاهو، سه برش حلقه‌ای گوجه‌فرنگی متوسط، نصف یک موز کوچک، یک پیمانه هویج رنده شده

برای دسرمی توانید یک مربع کوچک دو در دو سانتی‌متری شکلات تلخ میل کنید

میان‌وعده:

یک سیب متوسط

بادام خام: ۱۰ تا ۱۵ عدد

شام:

ماکارونی حاوی: یک پیمانه ماکارونی سبوس‌دار + نصف سینه رشته شده + نصف پیمانه بروکلی بخار پز شده + نصف پیمانه کدوی خرد شده و بخار پز شده + یک فنجان گوجه فرنگی میکس شده.

برای دسر می‌توانید یک فنجان ماست کم چرب و پنج عدد توت فرنگی یا تمشک یا شاه توت میل کنید.

برنامه روزهای کم‌کالری (هزار و۲۰۰ کیلوکالری)

صبحانه:

ماست کم چرب یک پیاله کوچک + ۱۵ عدد تمشک یا شاه توت+ ۱۰ عدد بادام خام+ یک قاشق عسل (می‌توانید این مواد را به تنهایی میل کنید یا آن‌ها را با هم ترکیب کنید.)

میان‌وعده:

هویچ: یک عدد بزرگ

نخود پودر شده دو تا سه قاشق غذاخوری

سیب‌زمینی دو برش حلقه‌ای از سیب‌زمینی متوسط

ناهار:

دو برش پیتزای سبزیجات حاوی: خمیر بدون روغن+ سه حلقه فلفل سبز+ پوره گوجه فرنگی یک فنجان + پنیر موزارلای کم‌چرب به اندازه نصف فنجان + سه حلقه کدوی سبز

میان‌وعده:

موز: یک عدد کوچک

کره بادام زمنی: یک قاشق

شام:

ماهی سالمون: یک کف دست

بروکلی بخارپز: یک فنجان

برنج سبوس‌دار: نصف پیمانه

برای چاشنی می‌توانید از سویاسس در کنار پودر زنجبیل استفاده کنید.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *