سفر به عروس جزایر مرجانی جهان

سفر به عروس جزایر مرجانی جهان

سفر به عروس جزایر مرجانی جهان

کیش سرزمین زیبایی‌ها

عاطفه ابراهیمی/ ایرانگرد

کشتی یونانی

به ساحل غربی جزیره  کیش که نزدیک می‌شویم حسی سرشار از آرامش،شما را نوازش می‌کند. نسیم دریا و صدای مرغان دریایی چنان روح نواز است که بی‌اختیار به تماشای دریا می‌نشینی و از موسیقی طبیعت لذتمی‌بری.این تصویر زیبا همراه است با کشتی به گل نشسته و معروف به کشتی یونانی که از سال‌ها پیش نماد جزیره است و هر گردشگری در سفر به این جزیره حتما عکسی به یادگار بخصوص هنگام غروب آفتاب با آن دارد.
غروبی که خورشید از پشت این کشتی فرسوده به آرامی به دوردست‌هامی‌رود و تصویر بی‌بدیلی از رنگ‌ها را پديد مي‌آورد.

در چهارم مردادماه سال ۱۳۴۵ بود که کشتی ساخته شرکت ویلیام هیلتون گلاسکوبا وزنی برابر با ۷۰۶۱ تن و طولی ۱۳۶ متری با مالکی یونانی در نزدیکی روستای باغو (جیره کیش) به گل نشست و تا امروز همان‌جا بی‌اختیار با نام کشتی یونانی مانده است.

در تاریخ آمده است که کشتی یونانی نام‌های زیادی داشته است مانند امپایر ترومپت، نچرالیست، کوروش پارسی، همدان و زمانی‌که کشتی غرق شد نام او کولا اف بوده است. برخی معتقدند شرکت لویدز انگلیس برای گرفتن مبلغی از شرکت بیمه عمدي باعث شده تا کشتی به گل بنشیند اما آنچه مهم است منظره‌ای است از تلاقی دریا، ساحل، آسمان و کشتی که به شکل خاصی آرام‌بخش و مهربان است.

این منظره زیبا باعث شده تا ساحل به محلی برای تفریح مسافران تیدیل شود، شترسواری در کنار ساحل و در این تلاقی لذتی کم‌نظیر دارد که در این منظقه فراهم شده است. همچنین در سال ۱۳۹۲ از سوي سازمان منطقه آزاد کیش، پرچم سه رنگ کشورمان به مساحت ۱۲۰ مترمربع و با استفاده از دکل سی‌متری در ساحل پارک کشتی یونانی نصب شده كه زیبایی بسیاری دارد.

شهر زیرزمینی کاریز

این شهر قدیمی و زیرزمینی درعمق ۱۶ متری ازسطح زمین با قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال در دل کیش قرار دارد. این شهر تونل مانند سقفی مملو از صدف‌ها و مرجان‌های طبیعی با قدمت ۲۷۰ تا ۵۵۰ میلیون سال قدمت دارد.ارتفاع سقف این شهر زیرزمینی هشت متري و به همت سازمان منطقه آزاد، به یکی از مناطق دیدنی کیش و ایران تبدیل شده است. درواقع این محل فضای کاریز یا قنات قدیمی شهر کیش است که ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و حالا به صورت یک شهر وسیع ۱۰ هزارمتر مربعی بازدیدکننده‌های زیادی دارد.قنات قديمي کيش با طول ۱۵ کيلومتر که در طول دو رشته از منطقه صفين و فرودگاه تا محل فعلي مجموعه فرهنگي سياحتي شهر زيرزميني کيش به سه رشته تبديل می‌شود و از اين محل مجدد با تبديل به يک رشته، به شهر قدیمی حریرهمی‌ریزد.

خاک‌هایی که هنگام بازسازی کاریز از آن خارج شده،خواص درمانی زیادی دارد و در شیوه «گل درمانی» کاربرد دارد. اکنون این فضا به صورت‌های مختلف مثل رستوران‌های سنتی، غرفه‌های صنایع‌دستی و چای خانه‌ای برای استراحت قابل استفاده است.مهم‌ترین بخش این مکان هم تونل شاهنامشه که می‌توانید سوار بر قایق کوچکی از بینش عبور کنید.

شهر زیرزمینی کاریز با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن از جمله مرجاني‌بودن جزيره، آب شيرين قنات، هواي خنک در زيرزمين و سقف مرجاني مملو از فسیل‌هايی با قدمت بسيار بالا در فهرست مهم‌ترين ابنيه جهاني قرار می‌گیرد که در سفر به این جزیره دیدنش را نباید از دست داد.

شهر حریره

بقاياي شهر حريرهدر امتداد ساختمان‌های بندرگاه قابل ديدن است. طبق نظر سازمان ميراث فرهنگي، شهر حريره۸۰۰ سال قدمت دارد. گستره پستي و بلندي‌ها و خرابه‌هاي شهر قديمي حريره، حدود ۱۲۰ هكتار وسعت دارد و روزگاري شهري بزرگ و آباد در منطقه بوده است.

مجموعه خانه‌های اعیانی، حمام‌های بجا مانده و اتاق‌هایی با کف‌های شیاردار از جمله دیدنی‌هایاین شهر است که شباهت بسیاری با معماری یزد و بناهای ایلخانی دارد.شهر تاریخی حریره کیش در گذشته‌های دور بندری مهم و مرکز ارتباطی میان هند، چین و اروپا بوده است. حریره در شهریورماه ۱۳۷۶ ش. در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است که دیدن آن هر گردشگری را به سیر در زندگی گذشتگان و بومیان جزیره کیش می‌برد.

درخت سبز

در انتهاي طولانی‌ترین مسير آبرفتي باستاني كيش، آب‌هاي سطحي به قسمتي از منطقه شمالي جزيره سرازير مي‌شوندكه به دره پرتغالي‌ها معروف است، اين منطقه از سرسبزي خاصي برخوردار است.در این مکان درختی افسانه‌ای با هیبتی عجیب و خارق‌العاده وجود دارد که كهنسال‌ترين درخت لور یا انجیر معابدبا بیش از ۵۰۰ سال عمر است. این درخت به دلیل شکل خاص و قدمت زیادش برای اهالی کیش و مسافران خوش یمن است به‌طوری‌که به تنه این درخت هزاران پارچه با رنگ‌های مختلف بخصوص سبز گره خورده است تا حاجت صاحبانش را برآورده کند.

مجموعه در سبز با آلاچيق‌هاي زيبا و محل‌های متعدد پخت كباب براي استراحت و بازديد رايگان گردشگرها بازسازي شده است. مسیرهای پياده‌رو با چراغ‌هاي فانوسي شكل در ميان فضاي هميشه سبز با گل‌های كاغذي رنگارنگ، شما را به سوي جاذبه اصلي اين مجموعه مي‌برد. در اين مجموعه نمازخانه، رستوران فصلي، بوفه وسرويس بهداشتي نيز موجود است. تماشای این منطقه زیبا و گردشگري در کیش قطعا خالی از لطف نیست.

جاده جهان

جاده جهان چون حلقه‌ای، جزیره کیش را دربرگرفته است. این جاده به صورت یک جاده کمربندی دورتادور جزیره امکان ارتباط با طبيعت بكر کیش را فراهم آورده و دوستداران مناظر طبيعي مي‌توانند چشم‌اندازهايي از دريا، ساحل، پوشش گياهي و حيات جانوري متنوع جزيره را در سراسر طول جاده مشاهده كنند و از آن لذت ببرند. کیفیت عالی آسفالت و نبود چراغ قرمز و مانعی لذترانندگی را در این جاده گردشگري دوچندان می‌کند.

برای رانندگی در کیش می‌توانید آخرین مدل‌های ماشین را کرایه و تجربه‌ای متفاوت را در رانندگی امتحان کنید.

پارک ساحلی مرد ماهیگیر

در کرانه شرقی سواحل خلیج‌فارس از دوردست مجسمه‌ایمی‌بینید که تداعی‌کننده مردمان ساحل‌نشین و ماهیگیران زحمتکش جنوب است.نزدیک‌تر که می‌روید دیدن مرد ماهیگیر ۱۲ متری علاوه بربهت وحیرت، لبخندلطیفیازرضایتمندیبرچهره‌هایتانمی‌نشاندکهحسهنردوستیهربیننده‌ایرانوازشمی‌کند و یاد جمله معروف هنر نزد ایرانیان است و بس می‌افتید.

پارک ساحلی ماهیگیر به مساحت چهارهزار مترمربع در کرانه‌های شرقی سواحل کیش ساخته شده و مرد ماهیگیر دارنده رکورد بزرگ‌ترین مجسمه فیگوراتیو کشور از ارتفاع ۱۲ متری نظاره‌گر زیبایی‌های این پارک ساحلی است. در پارک ساحلی ماهیگیر دو آب‌نما در دو جهت شرقی و غربی پارک بناشده و این دو آبنما با یک جوی آب صدمتری به هم متصل شده‌اند.استراحتگاه‌های زیبا زیر سایه درختان تنومند سواحل کیش هر رهگذری را برای کسب آرامش دقیقه‌اي‌ به استراحت دعوت می‌کند. تماشای دریای آرام و بیکران همراه با هوای دلنشی آن در این فصل از سال لذتی تمام‌نشدنی است.

اسکله تفریحی

مجموعه اسكله تفريحيكه در مجاورت چند مجموعه تفريحي ديگر قرار گرفته است شلوغ‌ترین و محبوب‌ترین مکان گردشگری کیش است. این اسکله ۴۳۷ متر طول دارد و عرضش ۱۸ متر است.همچنین مساحت این اسکله زیبا۱۰ هزار مترمربع است.اسکله تفریحی کیش در شمال‌شرقی جزیره، انتهای بلوار دریا در سال ۱۳۸۵افتتاح شده است. اسکله‌ای با ساختاری چوبی که مهندسان ایرانی با نهایت دقت، بدون کوچک‌ترین آسیب و ضرری برای محیط زیست ساخته‌اند.

چیزی که باعث معروفیت این قسمت از جزیره شده تماشای مرغ‌های دریایی، ماهی‌های رنگارنگ جزیره،شن‌ها و ماسه‌های نرم و زیبا در این ساحل است.

شب‌ها، اسکله تفریحی کیش خیلی آرام و دنج است. هوا که تاریک شود، صدای موج‌ها و مرغ‌های دریایی بیشتر به گوش می‌رسدو عرشه اسکله لذت‌بخش‌ترین جای جزیره برای نفس‌کشیدن و رؤیاپردازی است. تماشای طلوع و غروب خورشید و قدم‌زدن روی اسکله را حتما بیش از یک‌بار در سفر به جزیره امتحان کنید.

پارک ساحلي مرجان

پارک مرجان در مجاورت بازار قدیمی مرجان واقع شده، يکي از زيباترين مراکز ديدني کيش که بازار مرجان را به دريا ارتباط می‌دهد. بسياري از مسافران و ساکنان جزيره اوقات تفريحي خود را در کنار اين پارک گذرانده و از مناظر زيباي ساحلي کيش لذت می‌برند.

آلاچیق‌ها و محوطه‌سازي جذاب اين پارک ساحلي فرصت مناسبي را براي شما به‌وجود می‌آورد که فارغ از هياهوي بازار به ديدار دريا و چشم‌انداز هاي زيباي طبيعت اطراف برويد و در طول اقامت خود در جزيره کيش از اين منطقه که داراي ساحلي بسيار زلال و شفاف است ديدن کنيد و عکس‌هایی خاطره‌انگیز بگيريد.هنگام تاریکی هوا در اطراف پارک انواع خوردنی‌های فست‌فودی در ماشین‌های کوچک و بزرگ با قیمت‌های مناسب آماده می‌شود که علاقه‌مندان بسیاری دارد. در اطراف این ساحل دو برج مسکونی لاکچری و گران‌قیمت کیش با نام‌های برج طلایی و برج دو قلو وجود دارد.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *